Czy warto zainwestować w inne kryptowaluty

Kiedy usłyszymy hasło kryptowaluty, pierwsze co przychodzi nam na myśl to bitcoin. Co prawda jest on prekursorem na nowym rynku giełdowym, jednak często ludzi podchodzą do niego z dystansem. Głównie takie zachowawcze nastroje inwestorów – zwłaszcza początkujących – są spowodowane wszelkimi publikacjami internetowymi lub prasowymi.

Etherum, litecoin, ripple …

Sukces bitcoina oczywiście znalazł swoich naśladowców. Wraz z powstaniem nowego rynku na giełdzie (kryptowaluty) pojawiło się wielu twórców, którzy zainteresowali się konstruowaniem nowych formacji. Obecnie notowanych jest około 4000 kryptowalut na ponad 7500 specjalnych giełdach tzw. kryptogiełdach. Wszystkie alternatywy dla bitcoina są określane mianem altcoinów. Zazwyczaj w życiu zamienniki nie są w stanie zastąpić oryginału, więc po co tak naprawdę powstały wszystkie kryptowaluty dookoła bitcoina? Po to, żeby stworzyć siatkę zależnych od siebie internetowych sposobów płatności.

Bitcoin czy altcoin

Żadna kryptowaluta nie jest ważniejsza na chwilę obecną niż bitcoin. Na pewno taki stan rzeczy nie zmieni się przez bardzo długi czas. Rdzeniem głównym całego systemu jest właśnie najbardziej znana kryptowaluta. Jakakolwiek zmiana w kursie bitcoina od razu rzutuje na cenę altcoinów. Zależność jest taka sama jak w przypadku ropy naftowej. Jeśli wartość baryłki spada wtedy wszystkie inne powiązane z nią akcje spadają i odwrotnie. Dlatego decydując się na wejście na kryptogiełdę należy się dobrze zastanowić czy zacząć od tradycyjnego bitcoina czy wynalazków zwanych fachowo altcoinami. Poniższa tabela przedstawia zestawienie najpopularniejszych odmian alternatyw dla bitcoina.

Tabela 1: Rodzaje altcoinów, kody i technologia rejestru

Kryptowaluta Kod Technologia rejestru
Bitcoin BTC Blockchain
Etherum ETH Blockchain
Bitcoin Cash BCH Blockchain
Litecoin LTC Blockchain
Cardano ADA Blockchain
Stellar XLM Blockchain
NEO NEO Blockchain
Monero XMR Blockchain
Tron TRX Blockchain
Dash DASH Blockchain
Tether USDT Blockchain
NEM XEM Blockchain

Bitcoin jest głównym i kluczowym instrumentem na kryptogiełdzie. Od niego zależne są wszystkie altcoiny. W ten sposób powstaje siatka powiązań pomiędzy poszczególnymi kryptowalutami. Z każdym kolejnym tworem rynek staje się coraz bardziej złożony i trudny do odczytu, dlatego decydując się na inwestycje najlepiej jest wybrać tradycyjnego bitcoina.